Kontraplak Kavak Kontraplak Kontra plak Kontraplak Fiyatları Kontraplak Çeşitleri

KONTRAPLAK HAKKINDA

Kontrplak; ağaçların soyulmasıyla elde edilen papellerin lif yönleri çapraz yapıştırılarak yüksek sıcaklık ve basınç altında preslenmesi ile levhalar halinde üretilir.

Kontraplağın yaygın olarak kullanılmasının nedeni yüksek düzeyde sağlamlığı, çekme ve şişme olasılığı olmaması, yüksek mekanik özellikleri ile çivi ve vida tutma yeteneği, kolay işlenebilirliği ve dekoratif olmasıdır.

Suya veya rutubete dayanıklı kontrplaklarda teknik yeterlilik önemlidir.
 
Kontrplak seçimi sırasında ürün hakkında doğru fikir sahibi olabilmek İçin dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar şöyle sıralanabilir:

1.       Kontrplağın fiziksel yapısı kalitesine ilişkin önemli İpuçları taşır. Ürün açısında ve gönyesinde olmalı, kalınlıkları tutarlı, katmanları düzgün, yüzeyi pürüzsüz olmalıdır. 
2.       Kullanılan ağacın nem miktarı ideal olarak %10 civarında olmalıdır. Nem miktarının fazla olması durumunda, kullanımda ve dış mekânlarda sorun çıkabilir.
3.       Kontrplağın iç dış tüm katmanları düzgün olmalı ve bu website katmanlar birbirine sağlam bir şekilde bağlanmış olmalıdır. Aksi takdirde ürün çabuk deforme olur ve kullanım ömrü kısalır. Ürünün kenarındaki boşluklardan içi hakkında tahmin yürütmek mümkündür.
4.       Kontrplak katmanlarını birleştiren tutkal malzemenin zor şartlardaki performansını belirleyen önemli bir unsurdur. Çıplak gözle bunu ayırmak çok zor olmakla beraber küçük bir parça kesilerek katmanlar arasını ayırmak suretiyle bakıldığında tutkal renginden tespit yapmak mümkündür.
5.       Kontrplaktaki ağacın cinsi ve katmanların inceliği, kullanılacağı yere bağlı olmakla beraber ürünün yüke dayanıklılığını belirler. İnce katmanlı ürünler daha çok yük taşırlar ve daha elastiklerdir.
6.       Kontrplakta kullanılan ağaçların terbiye ve izole edilmesiyle cinslerinin
Önemi ikinci dereceye düşmüş gibi gözükse de özellikle elastiki ağaçlar kontrplakta iyi performansı göstermektedir Gevrek ağaçlardan yapılan kontrplaklar çabuk deforme olduğu görülmektedir.

Koçist Orman Ürünleri
Kontraplak Kavak Kontraplak Kontra plak Kontraplak Fiyatları Kontraplak Çeşitleri

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Kontraplak Kavak Kontraplak Kontra plak Kontraplak Fiyatları Kontraplak Çeşitleri”

Leave a Reply

Gravatar